Ziraat Bankası’na Alman kayyım: 50 yıllık bankacılık tarihinde bir ilk

Almanya’daki Ziraat Bank International AG’ye yapılan denetimlerden sonra dolayısıyla Alman BDDK’sı olan BaFin tarafından “Sonderbaeuftagte Geschaeftsführer – Özel yetkili Genel Müdür” ataması yapılacağı belirtildi. Atanacak bu genel müdür bir tür kayyım gibi çalışacak. Bu uygulama Almanya’daki 50 yıllık bankacılık tarihinde de bir ilk olacak.

Sözcü gazetesinin haberine göre Özel yetkili genel müdür, tamamen dokunulmaz ve herhangi bir parti, grup ya da iş dünyasının etkisinden uzak olacak. Görevden alınamayacak ve BaF’in dışında kimseye hesap vermeyecek. Bu süper yetkili genel müdür, bir Alman, Türk ya da bir finans denetleme şirketi de olabilecek.

BaFin’in, Ziraat Bank’a ceza kesmeden önce uyardığı ve yaklaşık iki yıldır Ziraat’in bu , yapılan “ikinci denetlemenin” ardından bu cezaların devreye alındığı belirtiliyor.

KIVANÇ ÜNAL GÖREVDEN ALINACAK

Öte yandan BaFin’in Ziraat Bank’ta iki genel müdür olması gerekirken, görevde olan tek genel müdür Kıvanç Ünal’ı da görevden alması bekleniyordu. Ancak bunun genel müdürlük tamamen boşalmasın diye şimdilik bekletildiği tahmin ediliyor. Ziraat Bank International’ a karşı devam eden denetimlerin de sona ermediği vurgulanıyor.

Alman bankacılık denetleme ve düzenleme kurumu olan BaFin’in, özel yetkili genel müdür göndermesini engellemek isteyen Türkiye, “headhunter” adı verilen özel üst düzey personel bulan şirketleri görevlendirdiği, onların da çeşitli kişilerle temasa geçip “Ziraat’e ilan yoluyla genel müdür aramaya başladığı” öğrenildi.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dAlman BDDK’sı, Ziraat Bankası’na kapatmaktan beter cezalar verdi​

    d“Almanya, Ziraat Bankası’nın hesap hareketlerinde tutarsızlık tespit etti”​
Bu arada Türkiye’nin gönderdiği 4 genel müdür adayının da, “risk yönetimini bilmemesi, Avrupa’da hiç çalışmamış olması, krediler alanında tecrübesinin olmaması, bankacılıkla ilgili bilgisinin bulunmaması” gibi nedenlerle reddedildiği belirtiliyor.
 
Üst