Zarova Köprüsü Açıldı!

Siirt'i Eruh ve Şırnak'a bağlayan yol üzerinde inşa edilen Zarova Köprüsü, açılış töreni ile 4 Aralık Cumartesi günü hizmete açıldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Zarova Köprüsü’nün açılışında yatığı konuşmasında, “Yapımı süren Siirt-Eruh Yolu’nun Zarova Çayı geçişindeki köprümüzü, yol hattımıza takılan altın bir halka olarak görüyoruz. Ilısu Barajı’nın suları altında kalması nedeniyle Siirt-Eruh ulaşımını yeniden projelendirdik. 6,5 kilometresi bölünmüş yol, 50,5 kilometresi de tek yol olmak üzere 57 kilometrelik yeni güzergahtaki Botan Çayı’nı 2008 yılında Botan Köprüsü ile aştık. Aynı güzergahta yer alan Zarova Çayı’nı da bugün Zarova Köprüsü ile aşıyoruz” dedi.

Yıllık Toplam 16,4 Milyon Lira Tasarruf Sağlayacağız

Siirt-Eruh yolunun 56,2 kilometrelik bölümünün sathi kaplamasını tamamladıklarını belirten Karaismailoğlu, heyelan kesimlerindeki çalışmaların ise yoğun bir şekilde sürdüğünü kaydetti. Yolu 2024 yılında hizmete açmayı planladıklarını vurgulayan Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

“355 metre uzunluğunda ve 15 metre genişliğindeki Zarova Köprümüz; Siirt’in, Eruh ve Şırnak ile güvenli ulaşımını sağlayacak. Köprümüzü, 5 açıklı ve 67 metre yüksekliğinde inşa ettik. Sismik izolatörlerle depreme dayanıklı olarak yaptığımız köprümüzde her biri 1,5 metrelik 2 ayrı yürüyüş yolu bulunuyor. Eski yol üzerinden 54 dakika süren Siirt-Eruh arasındaki ulaşım, köprümüzün hizmete girmesiyle 43 dakikaya düşecek. Bu şekilde; zamandan 10,1 milyon lira ve akaryakıttan 6,3 milyon lira olmak üzere, yıllık toplam 16,4 milyon lira tasarruf sağlayacağız. Zarova Köprümüz, yıllık egzoz emisyonunu da 2 bin 487 ton azaltmayı hedefliyoruz.

Yollar Akarsular Gibi Geçtiği Yerlere Canlılık Katıyor

“Tüm ulaşım ve iletişim yatırımlarımızda, geçit vermeyen dağları tünellerle, derin vadileri köprülerle, viyadüklerle aşıyoruz” diyen Karaismailoğlu, yolların tıpkı akarsular gibi geçtikleri yerlere canlılık kattıklarını söyledi. Karaismailoğlu, “Eğitim, sağlık, istihdam, ticaret taşıyor, milletimizin refahını, gelecek güvencesini temin ediyorlar. Tüm ulaşım ve altyapı yatırımlarımızda liderliğiniz ve vizyonunuz en büyük kılavuzumuzdur. Destek ve motivasyonlarınız bize güç oluyor” diye konuştu.

Kaynak : https://www.yeraltihaber.com/haber/zarova-koprusu-acildi-1726
 
Üst