PCR testi yaptırmayan işçinin sözleşmesi feshedilebilir mi?

6 Eylül 2021 tarihinden itibaren mecburi hâle gelen PCR testi işverenlerle çalışanları karşı karşıya getirdi. Bazı hukukçular hem aşı olmayan hem de test yaptırmayan işçinin iş sözleşmesinin işveren tarafından feshedilebileceğini iddia ediyor.

Sigorta ve iş hayatı uzmanı Noyan Doğan bugün Hürriyet gazetesinde yayımlanan makalesinde işverenin test yaptırmayan işçisini işten çıkartamayacağını belirtti.

Doğan şu tespitlerde bulundu: “Bu konuda kesin bir görüş olmadığı gibi yine bu konuda kanuni bir düzenleme de yok. Bir görüşe göre, işverenden, test konusunda talep gelmesi halinde işçinin bu testi zorunlu olarak yaptırması gerektiğinden hem aşı olmayan hem de test yaptırmayan işçinin iş sözleşmesi işveren tarafından feshedilebilir. Bu durumda tazminatı da ödemek zorunda. Ancak ağırlıklı görüşe göre, PCR testi yaptırmayan işçiyi işveren işten çıkartamaz.”

TEK TARAFLI ÜCRETSİZ İZİN KARARI MÜMKÜN DEĞİL

PCR testi kaynaklı yıllık izin ya da ücretsiz izin konusunda İş Kanu’nda herhangi bir düzenleme yok. Ancak iş sağlığı ve güvenliği açısından işverenlere bazı haklar tanınıyor. Kanuna göre işveren tek taraflı çalışanı ücretsiz izne gönderemiyor.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dİşsizlik Fonu patrona çalıştı: İşsize 2,4 milyar TL, patrona 10,6 milyar TL​

    dTÜİK: İşsizlik temmuzda yüzde 12’ye yükseldi​

    d‘Yoksulluğu, işsizliği azaltmayan ‘büyüme’ ile övünmeyi bırakın’​
Aynı makalede, “Hukukçuların ağırlıklı görüşü PCR testi yaptırmayan çalışanlar için önce yıllık izin kullandırılıp sonrasında ücretsiz veya idari izin seçeneklerinin değerlendirilebileceği yönünde. Kimi hukukçular ise test yaptırmayan çalışanı, işverenin ücretsiz izne göndereceğini savunuyor. Bu durumda işverenin ücretsiz izin ve yıllık izin kullandırma hakkı bulunuyor.” ifadeleri kullanıldı.
 
Üst