Paramount Otel’e el koyma kararını kaldırtan “gizli el”

SBK Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sezgin Baran Korkmaz’ın şaibeli bir şekilde devraldığı ortaya çıkan Paramount Otel hakkında çarpıcı bir iddia ortaya atıldı. Bahadır Özgür’ün Gazete Duvar’da bugün yayımlanan “Paramount’ta yeni belge: Oteli kara para davasından kim çıkardı?’ başlıklı makalesine göre; iki belgeyle otelin kara para soruşturmasıyla ilişkilendirdiği, el koyma kararları verildiği, ancak kararların hızlıca kaldırıldığı ortaya çıktı.

Sezgin Baran Korkmaz, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) talebi üzerine “kara para akladığı” iddiasıyla 18 Haziran 2021 tarihinden Avusturya’da tutuklanmıştı.

HAZİNE’DEN GÖNDERİLEN YAZIDA PARAMOUNT OTEL’İN HACİZ İSTENDİ

Yazıya göre, 9 Ekim 2020 tarihinde Sezgin Baran Korkmaz şirketlerine ilk el koyma kararı alındığında, Hazine bünyesindeki Sigorta ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu da Bodrum Tapu Müdürlüğü’ne 15 Ekim 2020 tarihli bir yazı yazdı.

Yazıda, “Bu kapsamda… Unico Sigorta AŞ’ye ait üst hakkı tesis edilen Muğla İli, Bodrum İlçesi, Torba mahallesi, Zeytinli Kahve mevkiinde yer alan N18-C-15 pafta, 111 ada, 1 parsel nolu ‘devlet ormanı’ varlıklarının teminat olarak kurumumuz lehine bloke edilmesi gerekmektedir.” denildi ve ihtiyati tedbir ile haciz konulması istendi.

Bir süre sonra bu kez Sezgin Baran Korkmaz şirketleriyle ilgili açılan soruşturmada verilen el koyma kararı Bodrum Tapu Müdürlüğü’nde Paramount Otel’in sayfasına işlendi. Karar Sigorta ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun tedbir ve haciz kararını geçersiz hale getirdi.

‘HAZİNE’NİN YETKİLİ KURUMUNUN UYARISI MIYDI?’

Özgür, söz konusu işlemlerin şüpheler doğurduğunu belirterek şunları dile getirdi: “Sigorta ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun ‘Otele bloke koydum. Benden izinsiz satış, devir, ihtiyati tedbir veya haciz konulamaz’ kararına rağmen, üç gün sonra Cumhuriyet Başsavcılığı otele nasıl el koyma kararı verdi?”

“Kurumdan izin alındı mı?” sorusunun yöneltildiği makalede, “Daha önemlisi 4 Aralık 2020’de savcılığın el koyma kararı kaldırılırken yine Hazine’nin yetkili kurumunun onayı oldu mu? Kurumun bloke kararı halen devam ediyor mu? Her iki belgeye bakılırsa Paramount Otel de kara para soruşturmasıyla ilişkilendirilmiş. O hâlde 2020’de el koyma kararı alınıp sonra kaldırılan şirketler hakkında, 2021’de dava açılınca yeniden el koyma kararı alınırken, ilkinde olan Paramount Otel ikincisinde niye yok?” denildi.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • d‘Çökülen’ Paramount Otel’in yeni sahibi Kazım Albayrak iddiası​

    dCHP’li Başarır: Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş’in SBK’ya şiiri var​

    dParamount Otel’de ‘sihirli el’: Haciz işlemleri uygulanmıyor​
İptal edilen bir satışa da işaret eden Özgür şunları kaydetti: “Unico’nun çoğunluk hisselerinin dolaylı yoldan Singapurlu bir şirkete Mayıs 2021’de satılması, iki ay sonra satışın ‘sehven’ yapıldığının duyurulup vazgeçilmesinin nedeni, Hazine’nin yetkili kurumunun uyarısı mıydı?”

Makaleyi kaleme alan Özgür, “Ortada resmî kurumların kararlarına rağmen yapılan işlerin, bu kararları çıkarları doğrultusunda değiştiren birilerinin olduğunu muhakkak. Devletin resmî kurumlarının yazışmaları, belgeleri eninde sonunda ortaya çıkar. Ancak kararlara müdahale edenlerle alakalı kanıtlar çıkar mı, bilemiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.
 
Üst