iPhone 13’ün tahmini fiyatları belli oldu: Avrupa ve Türkiye’de bir aylık asgari ücretle kaç iPhone 13 alınır?

Dünyaca ünlü teknoloji firması Apple’ın yeni amiral gemisi iPhone 13, görücüye çıktı. Geçtiğimiz sene tanıtılan iPhone 12’ye göre pek bir farkı bulunmayan yeni model, bazı kesimler tarafından iPhone 12 “S” olarak adlandırılmaya başlandı bile. Her yıl çıkarttığı yeni modeler ve özellikleri ile gündeme gelen iPhone serisi, bu sene fiyatları ile gündeme gelecek gibi duruyor. Apple’ın, yeni modelini geçtiğimiz dönemlere göre daha pahalıya satacağı öngörülüyor. Peki, iPhone 13’ün Türkiye’deki tahmini fiyatı ne? Türkiye ve Avrupa ülkelerinde bir aylık asgari ücretle kaç iPhone 13 satın alınabilir?

Türkiye’de döviz kurlarında uzun zamandır yaşanan yükseliş ve fahiş vergi fiyatları teknoloji ürünlerinde de cep yakmaya devam ediyor. Apple’ın önümüzdeki haftalarda piyasaya sürmeyi planladığı iPhone 13’ün 128 GB’lık modelinin Türkiye’de vergiler dahil tahmini olarak 17 bin 400 Türk Lirası karşılığında satılması öngörülüyor. Pandemi sürecinde çip tedariğinde ciddi sıkıntılar yaşayan Apple’ın yeni telefonunu piyasaya zamlı bir şekilde sürmesi bekleniyor.

TAHMİNLERE GÖRE IPHONE 13 YÜZDE 24 ZAMLI GELECEK

Apple, iPhone 12’nin 128 GB’lık modelini geçtiğimiz sene 849 dolara satmıştı. Teknoloji dergisi DigiTimes’ın Ağustos ayı raporuna göre teknoloji devi Apple, tedarikçisi TSMC’nin artan çip üretim fiyatını telafi etmek için iPhone 13’ün maliyetlerini artırmayı düşünüyor. Apple’ın artan maliyetler nedeniyle yeni amiral gemisini geçen seneye oranla yüzde 24 oranla bin 51 dolara satışa sunması öngörülüyor.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • diPhone 13 serisi yeniliklerle geliyor​

    diPhone 12 alabilmek için hangi ülkede kaç aylık asgari ücret gerekiyor, Türkiye’de durum ne?​

    dEn ucuz ve en pahalı iPhone 12 hangi ülkelerde satılıyor?​
TÜRKİYE’DE BİR AYLIK ASGARİ ÜCRETLE IPHONE 13’ÜN 10’DA 1’İ ALINIYOR

Cep yakan fiyatı ile piyasaya giriş yapması beklenen iPhone 13’ün ücretinin Türkiye’de vergilerle birlikte çok daha pahalı olması bekleniyor. Yeni modeli ile Ekim ayında piyasaya sürülmesi beklenen iPhone 13’ün 128 GB’lık modelinin Türkiye’deki tahmini fiyatı 17 bin 400 TL olarak öngörülüyor. Türkiye’de iPhone ücretine yüzde 10 TRT payı, yüzde 50 ÖTV, yüzde 18 KDV, yüzde 1 de Kültür Bakanlığı payı ekleniyor. Türkiye’de asgari ücretle çalışan bir vatandaş, bir aylık maaşı ile iPhone 13’ün sadece 10’da 1’ini alabiliyor. Türkiye, bu alanda Makedonya, Karadağ ve Arnavutluk gibi ülkelerin bile gerisinde kalarak son sırada yer aldı.


Apple’ın yeni amiral gemisinin dünyadaki öngörülen piyasa fiyatı ise bin 51 dolar. Avrupa ülkeleri arasında asgari ücretin en yüksek olduğu ülke Lüksemburg’da bir aylık asgari ücretle 2.47 iPhone 13 satın alınabiliyor. Bu alanda Lüksemburg’un ardından İrlanda geliyor. Ada ülkesinde bir aylık asgari ücretle 1.94 adet iPhone alınabiliyor. Apple’ın merkezi olan Amerika Birleşik Devletleri’nde ise (ABD) bir aylık asgari ücretle 1.19 iPhone 13 alınması öngörülüyor. Bu sayı Hollanda’da 1.91, Belçika’da 1.83, Almanya’da 1.78, Fransa’da 1.75 adet olarak göze çarptı.
 
Üst