Doğalgaz fiyatları rekora doymuyor

Rusya’nın Avrupa kıtasına doğalgaz tedarikiyle ilgili belirsizlikler devam ederken, sıcaklıkların ortalamaların altında seyretmesiyle beraber doğalgaz krizinin derinleşebileceği belirtiliyor.

İngiltere’de rüzgârdan elektrik üretiminin azalması elektrik fiyatlarını rekor seviyelere taşıdı. İngiltere, çarşamba günü elektriğinin sadece yüzde 7,4’ünü rüzgârdan elde ederken, yüzde 64’ünü doğalgazdan üretti.

Avrupa’da doğalgaz fiyatları için esas teşkil eden “Hollanda 1 ay vadeli doğalgaz fiyatı” yüzde 5,8 yükselişle megawatt saat (MWh) başına 69,60 euroya yükseldi. İngiltere’de muadil gösterge de yüzde 5,8 yükselişle rekor kırdı. Almanya’da elektrik fiyatları yüzde 4,2 artarak MWh başına 103,92 euroya tırmandı.

DOĞALGAZ FİYATLARI NİYE YÜKSELİYOR?

Avrupa’da doğalgaz fiyatları, Rusya’nın Ukrayna üzerinden tedariki azaltması ve Kuzey Akım 2’nin inşaatına dair gelişmelerle 2020 yılı eylül ayından bu yana neredeyse 4 katına çıktı. Kışın yaklaşmasıyla beraber rezerv seviyesi salgın öncesine göre düşük kalan doğalgaz depolarının da doldurulması fiyatları tırmandırıyor.

Independent Commodity Intelligence Service’in (ICIS) verilerine göre, Rusya’nın Yamal Boru Hattı ile Belarus, Polonya ve Almanya’ya aktardığı doğalgaz miktarı ağustos ayında günlük 20 milyon metreküpe kadar geriledi. Boru hattından normalde aktarılan doğalgaz miktarı günlük 81 milyon metreküp civarında bulunuyordu.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dDoğalgaz müjdesinden sonra elektrik ve doğalgaz faturalarına 35 kez zam​

    dFiyatlar uçtu, doğalgaz ve elektrik krizi kapıda​

    dZam yağmurundan sonra elektrik yüzde 22,1, doğalgaz yüzde 18 daha pahalı​
Bloomberg HT’nin haberine göre ICIS Avrupa Gaz Analisti Tom Marzec-Manser ise Gazprom’un Avrupa’ya doğalgaz aktarımını azaltarak, Kuzey Akım 2’nin gerekliliğini vurgulamak isteyebileceğini söylüyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ise Rusya’nın boru hattını “siyasi bir silah” olarak kullanması hâlinde daha fazla yaptırımla karşılaşabileceğini belirtmişti.
 
Üst